piątek, 3 marca 2017

Testy psychologiczne do Policji - jak się przygotować

Ja również, zapewne jak większość osób, zastanawiałem się jak przygotować się do testów psychologicznych do Policji. Niektórzy twierdzą, że w testach należy odpowiadać tylko prawdę. Inni proponują gotowe schematy 'profilu policjanta'. Jednak ani jedni, ani drudzy tak na prawdę nie mają racji...


Zacznijmy od tego co to w ogóle jest test psychologiczny, zwany też multiselectem i do czego służy.

Generalnie testy psychologiczne powstały w celu ustalenia problemów psychicznych ludzi, później dopiero rozbudowano je w celu sprawdzania różnych cech danego człowieka, również takiego bez żadnych chorób psychicznych. Test składa się min. z kilkuset pytań dotyczących Ciebie, Twoich cech, nawyków itp. Psycholog sprawdza test przykładając przygotowaną templatkę na kartę odpowiedzi. Podam przykład. Pytanie 1,12,123,125,134,212 tyczą się zdrowia. Co tzn.? Te pytania brzmią: Czy często boli Cię głowa, czy często masz koszmary, czy często masz bardzo mało energii itp. Psycholog przykłada templatke na kartę odpowiedzi, w której są dziury na podane pytania dot. zdrowia i liczy - ile odpowiedzi udzieliłeś/aś w których wynika, że cierpisz na jakieś dolegliwości, następnie jakie to dolegliwości. Psycholog ma różne templatki, dotyczące prawdomówności, relacji interpersonalnych, uczciwości, zdrowia psychicznego itd...

Idąc tym tokiem rozumowania, należy odpowiadać tak, by w negatywnych templatkach, jak np. kłamstwa czy chorób psycho-fizycznych nie łapać punktów, a w tych pozytywnych jak np. relacje interpersonalne czy pewność siebie zdobyć punktów dużo (nie koniecznie wszystkie, każdy jest trochę inny, nie trzeba być 100% pewnym siebie, 100% towarzyskim itp.). Zatem czy można się przygotować?

Oczywiście, że można, wystarczy rozpoznać czego dotyczy każde pytanie, by nie strzelić 'gafy' i nie odpowiedzieć czegoś co może świadczyć o chorobie psychicznej. Również należy uważać, by nie okazać się zamkniętym w sobie, małomównym, mało towarzyskim, zestresowanym itp.

Jak przygotować się do testów psychologicznych do Policji?


Szukałem sporo informacji w sieci, znalazłem kilka stron internetowych, kupiłem od kilku 'sprzedawców' testy, jednak nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia dziwnych pytań psychologicznych, były gotowe schematy odpowiadania, tzw. profile policjanta, ale też dużo opinii osób, które odpowiadały zgodnie z profilem i uzyskiwały mało punktów na teście.

Wczytując się w fora dowiedziałem się, że wielu sprzedawców po prostu ściemnia, że są autorami testów czy tam mają testy 100% takie jak w Policji... Testy niestety są układane przez grupę psychologów i mogą się ciągle zmieniać, a w 100% takich samych nie ma nikt... ;/

Między czasie dogadałem się na FB ze świeżo upieczonym Policjantem, 'znajomym znajomego', który opowiedział mi o co generalnie w tym chodzi:

  1. Nie ma gotowego profilu policjanta - mogą być tylko pewne pożądane cechy, jednak na wiele pytań odpowiedź jest dowolna, nie trzeba trzymac się sztywnego schematu, bo psycholodzy znają już te schematy i można się przejechać na tym... Jak? np. w rozmowie z psychologiem, gdy zacznie zadawać pytania, może wciągnąć Cię tak w rozmowę, że nie będziesz wiedzieć kiedy jak odpowiesz coś, co jest dla Ciebie prawdą, a co jest sprzeczne z odpowiedziami z testu, bo na rozmowie jest naprawdę ciężko kłamać, nie da się ważyć każdego słowa przed wypowiedzeniem, a psycholog to robi - ocenia dogłębnie i skrupulatnie Ciebie i Twoją osobowość podczas rozmowy.
  2. Nikt nie sprzedaje takich samych testów jak dostaniesz na prawdziwym teście, nie ma też autora testów który ma cudowne odpowiedzi jako jedyny w całym internecie... Niestety życie nie jest takie piękne. Zatem skoro nie ma takich samych pytań, ani dobrych odpowiedzi, to jak się przygotować?


Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, czego tyczą się pytania w teście, oraz o czym może świadczyć dana odpowiedź. Np.:
Czy jest Ci bardzo łatwo rozkręcić nudną imprezę?
Jakiej osobie jest łatwo rozkręcić nudną imprezę? Osobie raczej energicznej, żywiołowej, o cechach ekstrawertyka, która bardzo lubi towarzystwo i dobrą zabawę, wygadanej, tryskającej energią. Jeśli jesteś tego typu osobą, odpowiesz TAK i po problemie. Gorzej, jeśli raczej jesteś spokojny/spokojna, a uważasz, że musisz odpowiedzieć TAK bo inaczej okaże się, że nie potrafisz się bawić, jesteś smutasem itd... Psycholog łatwo stwierdzi w czasie rozmowy, czy jesteś wulkanem energii czy raczej typem spokojnej osoby, dlatego sztywne trzymanie się schematu i odpowiadanie na siłę może przynieść bardzo negatywne konsekwencje. Takich przykładów jest więcej.

Zatem reasumując: da się przygotować, ale sztywne schematy z internetu są do bani. To co zrobić? Znajomy polecił mi jedną ze stron internetowych, która sprzedaje testy psychologiczne do Policji opracowane tak, by dowiedzieć się co oznaczają pytania, czego się tyczą, na które pytania odpowiedź jest dowolna a na które lepiej odpowiedzieć w dany sposób. Nie chcę na blogu robić reklamy, jeśli jesteś zainteresowany napisz - podeślę link, jest to wg. mnie najlepsza forma przygotowania się, ponieważ nie narzuca sztywnych schematów, pozwala przygotować się do testu 'pod siebie', pod swoje cechy osobowości, zarazem wyjaśniając o co w tym chodzi i czego się wystrzegać, by wypaść jak najlepiej i zarazem naturalnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz