sobota, 21 stycznia 2017

Jak wygląda rekrutacja do Policji - krok po kroku

Jeśli chcesz zostać policjantem (lub policjantką) to przede wszystkim musisz dowiedzieć się jak przebiega rekrutacja, by móc się przygotować.

Sam niegdyś szukałem informacji na ten temat, w tej chwili mogę opisać z autopsji jak to wyglądało.

Krok pierwszy:

Zobacz ilu kandydatów jest potrzeba, do kiedy jest nabór, czy możesz dostać się do jednostki w której chciałbyś pracować. Możesz to zrobić wpisując w gogle nazwę Twojej miejscowości z dopiskiem 'policja'.
Gdy ja chciałem się przyjmować, nie było miejsc w mojej miejscowości, dlatego postanowiłem, że po prostu najpierw się dostanę, później będę mógł najwyżej próbować się przenosić.
Jeśli u Ciebie również nie ma miejsc, możesz wpisać w gogle województwo, np. "województwo łódzkie - nabór do policji" - zobaczysz odnośnik do strony: http://lodzka.policja.gov.pl/el6/sluzb/dobor-do-sluzby-w-polic/810,Ogloszenia.html
na której znajdziesz informacje ilu ludzi jest potrzeba, gdzie i jakie dokumenty składać.


Krok drugi:

Dokumenty które musisz złożyć znajdziesz tutaj:
Składając dokumenty weź pod uwagę również punkty preferencyjne, przyznawane za wykształcenie wyższe/średnie, tytuł ratownika medycznego / instruktora sportów walki / ratownika wodnego, prawo jazdy A lub C. Lista punktów preferencyjnych:

"Wykształcenie, według schematu:
 • wykształcenie wyższe (mgr lub równorzędne) o kierunku przydatnym dla służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne) – 8 punktów 
 • wykształcenie wyższe (mgr lub równorzędne) – 6 punktów
 • wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier) – 4 punkty 
 • wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania) – 2 punkty 
Umiejętności, według schematu:
 • posiadanie tytułu ratownika albo ratownika medycznego – 4 punkty
 • posiadanie uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych – 4 punkty
 • posiadanie uprawnień ratownika wodnego, uprawnień w dziedzinie płetwonurkowania lub wykonywania prac podwodnych oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowej – 2 punkty
 • posiadanie prawa jazdy kategorii „A” lub „C” – 2 punkty"

Taka mała uwaga: pamiętaj, że aby zostać policjantem musisz być niekarany. A w dzisiejszych czasach za jazdę pod wpływem alkoholu zostajesz ukarany sądownie, co za tym idzie nie możesz startować do Policji.

Krok trzeci:

Złożyłeś już dokumenty, dowiedziałeś się w jakim okresie spodziewać się wezwania na testy. Gdzie odbywają się testy do Policji? Zwykle w najbliższej dla Ciebie szkole Policyjnej. Jest w sumie 5 szkół, mieszczą się one w: Szczytnie, Legionowie, Pile, Słupsku, Katowicach.

Teraz musisz przygotować się do testów jakie Cię czekają. Składają się one w sumie z trzech etapów:

 1. Test wiedzy ogólnej (są to pytania dotyczące struktury państwa, rządu itp.,). Więcej o tym napiszę w osobnym poście. Tego samego dnia lub następnego organizowany jest test sprawności fizycznej, polegający na przebiegnięciu toru przeszkód ustawionego na hali sportowej w określonym czasie. Niestety normy są takie same dla kobiet i mężczyzn. Więcej o tym w artykule: Test wiedzy ogólnej do Policji
 2. Test psychologiczny, zwany również testem Multiselect. Tego ja osobiście obawiałem się najbardziej - test sprawdza Twoje predyspozycje psychiczne do pracy w Policji. Najwięcej osób uwala na tym etapie i następnym. O tym więcej w osobnym artykule.
 3. Rozmowa z psychologiem. Razem z etapem drugim jest to największa bolączka kandydatów do Policji. I ja również obawiałem się tego najbardziej. Jednak jest na to sposób, można się do tego przygotować, o tym w osobnym artykule.


Po zakończeniu wszystkich trzech etapów Twoje punkty z poszczególnych etapów są sumowane i zostajesz umieszczony w rankingu.


Krok czwarty:

Udanie się na komisję lekarską, która orzeka czy jesteś zdolny do służby. Jeśli jesteś zdrowy, to zwykle nie ma większych problemów z komisją. Dla mnie był to jeden z prostszych etapów ;) Komisja odbywa się w wyznaczonym szpitalu, dostajesz kartę obiegową, stoisz w kolejkach razem z emerytami i czekasz na lekarza specjalistę, który robi na szybko badania i podbija wynik. Na koniec z obiegówką idziesz do komisji - jeśli nie było żadnych wątpliwości u lekarzy specjalistów - dostajesz pozytywne orzeczenie.


Krok piąty:

Złożenie ankiety bezpieczeństwa osobowego oraz pisemnego oświadczenia o wyrażeni zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego. Informacje podane w ankiecie są sprawdzane, a czynności z tym związane kończą się max do 3 miesięcy od daty podpisania ankiety.

W tym momencie nie jest powiedziane, że dostałeś się. Po prostu przeszedłeś proces rekrutacji - jeśli poszło Ci bardzo dobrze, otrzymasz informację, że dostałeś się i date i miejsce stawienia się na sześciomiesięczny kurs podstawowy. 
Jeśli poszło Ci gorzej możesz nigdy nie dostać takiej informacji, a Twoją jedyna opcją jest ponowne przystąpienie do rekrutacji od zera, na takich samych warunkach, by poprawić swoje wyniki.

1 komentarz:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń